Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pojednání o "Grogu"

Naše loď nese jméno "Admirál Grog". Pokusím se ctěnému obecenstvu přiblížit historii slavného nápoje, který je nám tak milý a blízký, že jsme po jeho vynálezci a otci pojmenovali své plavidlo.
 

Grog

Pojednání začneme nápojem. Slovník spisovného jazyka českého říká, že grog je: "alkoholický nápoj připravený z horké vody, cukru a rumu", Encyklopedie Universum k tomu dodává: "případně ochucený citrónem, skořicí a hřebíčkem". Než přejdeme k vynálezci tohoto nápoje chtěl bych se ještě zmínit o jeho nezbytné složce a to rumu.

Rum

Dlouho jsem si myslel, že rum je český vynález. Není to pravda. Český rum se vyrábí z lihu z řepné melasy a rumové tresti. Původní a správný rum je však vyroben z cukrové třtiny. Cukr se z cukrové třtiny získává lisováním třtiny a odchytáváním šťávy do velkých nádob. Šťáva se vaří a po ochlazení krystalizuje jako cukr. Co zbyde, je černá, hustá a lepkavá šťáva zvaná melasa. Melasa se zpočátku jednoduše vyhazovala a až okolo roku 1650 si někdo na ostrově Svatý Martin všiml, že melasa, ponechána na slunci, kterého je tady dostatek, začala kvasit. A to byl začátek přeměny černého odpadu do tekutého zlata, jménem RHUM a později rum. Tuzemský rum vznikl v Rakousku a v Německu jako náhražka zámořského rumu za napoleonských válek v Evropě, kdy byly narušeny cesty od přístavů do vnitrozemí. Lid chtěl chlastat a neměl co. Vynalezl se tzv. Innländer Rum (tuzemský rum), dodnes k maní v Rakousku a v Česku (byť pod změněnými názvy, které si vynutila EU), v Německu vymizel. Byl k dostání za časů NDR pod pojmem Ersatz-Rum nebo jeho míchanice s pravým zámořským Verschnitt-Rum.

Admirál Grog

Na britských ostrovech dali rumu velmi dobrodružné jméno Kill-Devil. Jestli to ďábla zabilo, není známo, ale známo je, že původní síla nového nápoje zabila řadu nových ochutnávačů. Zachoval se dokument britského námořnictva, který nařizoval vydávat půl pinty rumu (160 proof) všem mužům posádky (za muže se tehdy počítali i desetiletí hoši) každý den. Jestli to vypili najednou, opatrně usrkávali anebo si tím mazali bolavé nohy, bylo na příjemcích. Obvykle to vypili najednou a začali se prát a všeobecně dělat nepřístojnosti a problémy.

Nyní vstupuje na scénu "Admirál Grog". Kdo je tento muž? Jmenoval se Edward Vernon a do oficiálních dějin se zapsal tím, že v listopadu roku 1739 dobyl ze španělských rukou přístav Portobelo na dnešním panamském pobřeží. Při té bitvě ztratil pouhých sedm mužů. Druhým Vernonovým činem, mnohem trvalejším a v jistém smyslu významnějším než dávno zapomenuté vojenské vítězství, byl jeho vynález nového nápoje, tedy grogu. Jak k němu došlo, za chvíli řeknu, teď musím povědět, že admirál Vernon byl pověstný tím, že si své uniformy nechal šít z grogrénu, což asi nebylo obvyklé, protože mu to u námořníku vyneslo přezdívku Old Grogran, zkráceně Old Grog, tedy Starej Grogrén, zkráceně Starej Grog. Problémy spojené s vydáváním rumu začaly být tak závažné, že v roce 1740 vydal Commander in Chief of the West Indies fleet, admirál Vernon příkaz, že vydávaný rum musí být smíchán s vodou v poměru quart vody a půl pinty rumu. Ředit rum vodou byl v očích námořníků veliký hřích a začali novému nápoji posměšně říkat grog - podle pláště, který admirál Vernon nosil a kterému se říkalo grogram. Pojmenování látky grogrénu je původem francouzské, je to vlastně složenina ze slov gros, hrubý, a grain, zrno. Grogrén je tedy hrubozrnná látka.

Grog se na britských lodích vydával k jídlu v poledne a večer. Každá Loď Royal Navy při svén zařazení do služby dostala od jejího veličenstva sud zdobený mosazným kováním vněmž byl grog každý den namíchán a posléze posádce přidělován. Tato tradice byla v britském námořnictvu zrušena se značnou nevolí námořníků až v osmdesátých letech dvacátého století.

Na naši lodi "Admirál Grog" se všem členům posádky grog podává v kteroukoliv denní i noční dobu a v jakémkoli množství!

 

  Taky verze.............................

Ucho kapitána Jenkinse a admirál Grog.

Už to tak nějak upadlo v zapomnění, ale v dávných dobách, kdy chlapi byli chlapi a námořníci ze všech chlapů nejchlapovatější, se na oceánech strašně chlastalo. Ale fakt strašně. Tvrdá játra byla pro námořníka stejnou nemocí z povolání jako kurděje nebo vystřelené oko a není náhodou, že první blázince v Evropě vznikly právě pro námořníky, kteří z nadměrného chlastu regulérně zešíleli a museli se někam zavřít, aby neohrožovali okolí.

Chlastalo se prakticky všechno co teklo a po čem se člověk motá. Obecně se dá říci, že námořníci italští, španělští, řečtí či francouzští měli blíže k vínu, zatímco Holanďané a Britové, v jejichž zemi se révě moc nedaří, se museli spokojit s pivem. Popravdě řečeno, velká výhra nebyla ani jedna alternativa a v dnešní době bychom tehdejší moky stěží používali i jako chemická čistidla. Víno po několika týdnech v tropických krajích octovatělo a s pivem to bylo ještě horší. Starší z nás si jistě vzpomenou, kterak v dobách, kdy pivo ještě nebylo pasterizované, obraceli v samoobsluhách láhve dnem vzhůru a pečlivě zrakem zkoumali, zda božský mok není zkalený. A přesně tak to vypadalo i na lodích – ovšem s tím jemným rozdílem, že námořníci nemohli zkalené pivo vrátit zpátky do přepravky a museli ho pít. Dá se tedy říci, že do sebe lili takové tekutiny, které bychom dnes nedali ani prasatům. Řešením mohly být trvanlivé – a také drahé - ovocné pálenky a občas takovým řešením skutečně i byly, jenže pro masové rozšíření by se cenově musely pohybovat úplně někde jinde. A protože námořníci byli na své patoky zvyklí, žádného kapitána či majitele lodi ani nenapadlo, aby utrácel za pálenku, když vlastně nemusel.

K revoluci v dějinách alkoholismu došlo v roce 1655. Přesně v onom slavném roce, kdy zemřel Cyrano z Bergeracu, se na Jamajce vylodila vojska Olivera Cromwella, dobyla ji, jako první britskou državu v Karibiku ji s pomocí místních pirátů ubránila následnému španělskému protiútoku a hlavně: věčně žízniví Angličané na Jamajce objevili značné množství cukrové třtiny, ze které se dal snadno a levně pálit rum. A tak se na Jamajce pálilo a destilovalo takřka závodně a rum coby palubní chlast takřka okamžitě poslal pivo do propadliště dějin. Jenže pod slovem rum si nesmíme představovat nic z toho, co se pod touto značkou prodává dnes. Z dnešního úhlu pohledu se jednalo spíš o chemické rozpouštědlo či technický líh, protože tehdejší rum měl voltáž obvykle kolem osmdesáti procent. Jenže to bylo právě ono! Běžnému námořníkovi stačilo vypít hrnek rumu, hned se začal potácet a tudíž byl spokojený. A toho místa co se v podpalubí ušetřilo...

Brzy samozřejmě vyvstal menší problém. Musela se stanovit hranice kam až se dalo s denní dávkou rumu zajít, tak aby námořníci byli ožralí, ale aby ještě stále dokázali ovládat loď. Logistickou otázku vyřešilo Královské válečné námořnictvo, které v oněch dávných dobách mělo kvalifikovaných notoriků vskutku dostatek. Dospělí námořníci fasovali půl litru špiritusu denně, dávky byly rozdělené nadvakrát a plavčíci či neplnoletí námořníci dostávali přesnou polovinu. Stejnou praxi zavedli také kapitáni obchodního loďstva, patrně proto, aby jim mužstvo neuteklo za chlastem k vojákům. Systém fungoval desítky let bezchybně a vymykali se z něj pouze piráti - například legendární Černovous si údajně liboval v rumu kořeněném střelným prachem. Vzhledem k tomu, že střelný prach se tehdá skládal ze síry, uhlí a slepičích bobků, nezbývá než Černovousovým vnitřnostem složit hlubokou poklonu.

K další změně v dějinách chlastu došlo až takřka za sto let a začalo to celkem nenápadně. V roce 1731 poblíž Floridy potkala britská obchodní briga Rebecca kapitána Roberta Jenkinse loď španělské pobřežní stráže La Isabela. Její velitel kapitán Julio León Fandiño nařídil Rebeccu prohledat pro podezření z pašeráctví. Zda se nějaký kontraband podařilo nalézt, o tom není nic známo. Zato je tuze dobře známo, že Španělé kapitána Jenkinse zmlátili, hodili mu smyčku na krk, vytáhli ho na ráhno a smáli se, jak škube nohama a vyplazuje jazyk. Pak ho zase spustili, znovu mu dali do držky, uřízli mu ucho a kapitán Fandiño mu přátelsky vysvětlil, aby pozdravoval svého krále a vyřídil mu, že když ho La Isabel potká, nechá mu uříznout ucho taky. Jenkins se ještě onoho roku vrátil do Anglie, samozřejmě vřéskal a stěžoval si úřadům, ale všichni ho měli těžce na háku. Uříznuté ucho? Pche, kdyby všechny hospodské rvačky námořníků končily jen uříznutým uchem, bylo by na světě hej.

Jenže za pár let si na Jenkinse a jeho ucho přece jen někdo vzpomněl. Státní kasa byla jako obvykle prázdná a kohosi ve vládě či parlamentu napadlo, že by se jako vždycky dala naplnit nějakou tou úspěšnou válkou proti Španělsku; respektive vypleněním jeho bohatých latinskoamerických kolonií. Chyběla však záminka, takže Jenkins dostal další šanci. V roce 1738 vystoupil v parlamentu s plamenným projevem, který zakončil demonstrací zavařovací sklenice s jakýmsi podivným předmětem. Oním předmětem bylo samozřejmě Jenkinsovo vlastní ucho, které si z (mě) nepochopitelných důvodů celých sedm let skladoval doma. Ctihodný parlament byl spravedlivě rozhořčen a válka se Španělskem se stala skutkem.

 

Kapitán Jenkins si sundavá paruku a zvědavému premirovi Walpoleovi ukazuje ucho, které nemá.

Velitelem flotily, která měla vyplout do Karibského moře za kořistí byl jmenován admirál Edward Vernon. Byl to zkušený muž oceánu s takřka čtyřicetiletou praxí a svou válečnickou práci zvládal levou zadní. I mezi námořníky byl poměrně oblíbený, a protože věčně chodil v obleku z nepromokavé látky zvané grogram, říkali mu Old Grog. Z hlediska dějin chlastu není příliš podstatné, že Vernonova flotila vyplenila Porto Bello nebo že dostala nařezáno u Cartageny, kde navíc – vesměs na žlutou zimnici – zemřelo na šest tisíc mužů, což mimochodem znamenalo pád vlády premiéra Walpolea. Stejně tak není podstatné, že na na výpravě sloužil jakýsi Lawrence Washington – starší bratr George Washingtona – nebo že na počest Vernonova vítězství u Porto Bello skladatel Thomas Arne zhudebnil báseň Jamese Thomsona Rule Britannia!. Důležité je, že výprava kvůli špatnému počasí hned na začátku na několik týdnů uvázla ještě v Anglii a námořníci během zahálení vypili tolik rumu, že Vernon musel snížit dávky. Původně nařídil, aby se osmdesátiprocentní rum ředil na „pouhých“ 35 – 40% s tím, že na Jamajce se zásoby doplní. Jenže během plavby k Novému světu se relativně střízliví námořníci Vernonovi tuze zalíbili, takže nařízení nechal v platnosti, i když zásoby rumu byly doplněné. Nu, mnoho kamarádů si mezi posádkami opravdu nezískal a námořníci odporné břečce na admirálovu počest začali říkat grog.

A tak to i zůstalo. Námořníci dvakrát denně fasovali naředěný grog a Británie od té doby vyhrávala jednu mořskou válku za druhou. Je docela možné, že jedním z důvodů úspěchů byl fakt, že zatímco Britové byli v bitvách jakž takž střízliví, tak nepřítel byl naopak zlitej na sračky. Časem se do grogu začala přimíchávat šťáva z limetek nebo citrónů jako obrana proti kurdějím. Bohužel mi není známo, kdy se při výrobě grogu přešlo z osmdesátiprocentního rumu na dnešní čtyřicetiprocentní standart. Je možné, že se tak stalo po vědeckých výzkumech ruského chemika Dmitrije Ivanoviče Mendělejeva, který v roce 1894 přišel na to, že čtyřicetiprocentní voltáž je pro organismus nejlepší, což výrobci alkoholu i opilci dodnes vesměs akceptují. Pro úplnost dodám, že fasování grogu bylo v Královském námořnictvu zrušeno až 1. srpna 1970.
 

Edward Vernon (1684 – 1757)
 

Komentáře

Přehled komentářů

gеt nоw # bіg bonus

PetarPlere,13. 10. 2022 16:26

Best onlіnе саsіno
Bіg bоnus аnd Frееsріns
Spоrt bеttіng аnd pоkеr

go now https://tinyurl.com/44u2m7sv

In a fantastic way!

Dwainnoina,12. 10. 2022 18:33

Very amusing message
https://masturbationporntubehd.com
https://mature-women-porn.info

Quite right! Idea excellent, it agree with you.

Dwainnoina,3. 10. 2022 22:32

It is remarkable, rather useful idea
https://gay0day.com/videos/97842/cock-worship-2-by-derekered/
https://gay0day.com/tags/twink-porn/

Fuck me now and fuck me hard! I wanna suck your cock and balls. So wake up and let me in!

CindyBrief,25. 9. 2022 17:05

Fuck me right now! I wanna suck your dick and balls. So wake up and find me here https://bit.ly/3xjN1Qk I can’t wait any longer. Will get on my knees and suck you off!
This chance comes once in a lifetime.

плиточный клей мапей купить

JesseKinge,22. 9. 2022 2:05

https://www.tuvaonline.ru/remont-v-vannoj-i-sanuzle-kratko-no-jomko-o-plitke.dhtml

Supreme (Gracia Ceramica) — купить в Петровиче в Санкт-Петербурге: выбирайте в каталоге с размерами, весом, ценами, характеристиками, фото

Затирка Mapei Keracolor FF 110 цвет манхеттен 2000 2 кг в Леруа Мерлен - описание, характеристики, цена

насос к 100 80 160 цена

RoccoTothe,19. 9. 2022 23:45

https://gold-baget.ru/iz-astrahani-ekipazhi-otpravilis-v-shyolkovyj-put/

Арматура 20, А1 купить в Санкт-Петербурге, цены на Арматуру — стоимость, поставщики

Купить лист 20х2000х6000 10хснд оптом и в розницу с доставкой по Санкт-Петербургу и Ленинградской области. ? +7 (812) 905-83-88.

керамогранит ecoceramic

RobertIntit,19. 9. 2022 18:09

https://buzzinside.ru/osobennosti-vybora-plitki-dlya-vannoj-komnaty/

400

Интернет магазин Плитка.инфо - продажа керамической плитки Neodom в Москве. Информация о наличии и ценах. Оперативная доставка.

Строители есть? Дайте совет по крове

theballettheatre,18. 9. 2022 13:31

Знатоки подскажите как лучше сделать крышу на пристройке.
Верней даже из чего её лучше сделать. Нюанс есть один - кровля должна быть плоская. Такая у меня уж пристройка сделана.
Сейчас смотрел про кровди из мембраны ПВХ https://theballettheatre.com - тут, вроде как смотрится достойно и по надежности нормально, и по стоимости доступно.
Делал ли кто-то из вас с такими крышами? Какие там подводныекамни, прошу прояснить для нуба.

New online video chat with an entrancing pinup girl! It’s all between you and me only!

Albinadit,15. 9. 2022 20:37

Hi!
I am inviting you to my free online webcam chat with a beautiful and pleasant webcam girl. Find me here https://bit.ly/3xjN1Qk and make sure it’s true!
Will grant you all dirty wishes online! I’m available right now!
Let it be our secret!

Мешки для мусора производство и поставка в разные страны

Thurmanadutt,12. 9. 2022 21:23

бахилы в евроблоках
полиэтиленовые пакеты мусор
мешки для мусора высокого давления

=https://spravkainform.ru/russia/almetyevsk/upakovochnyy-material-plenka-pakety/mirpack-polietilenovaya-produkciya-v-almetevske

Руководство для учредителя

Eddiebloky,6. 9. 2022 13:06

Бесплатная SEO консультация https://youtu.be/kGNLT-N69tU
n8uw72

Самые перспективные акции для покупки в 2022 году

RoberttoW,5. 9. 2022 19:58

https://goldengalaxy.ru/zarabotok-v-internete/zarabotok-na-fajloobmennikakh Винни-Пух (мультфильм) — Википедия Диверсификация - это... Что такое диверсификация? - Значение слова Москва – далеко не единственный город, привлекающий трудовых мигрантов из России и ближнего зарубежья – куда еще можно поехать работать?)~AEMacro(Cell(I,2,first)30 139,00)~AEMacro(Cell(I,2,last)33 171,00)~AEMacro(CellDelta(I,2,first,I,2,last) Популярная в соцсетях виртуальная игра Аватария заинтересовала многих – в нее играют как дети, подростки, так и взрослые, солидные люди.

Excuse please, that I interrupt you.

Tommyacima,21. 8. 2022 16:48

I consider, that you are not right. I am assured. I can prove it.
https://thetranny.com/videos/132711/compilation-of-sexy-t-girls-dancing-and-seeing-clients/
https://gay0day.com/videos/242650/indian-gay-group-sex-hard-fuck-on-bed/

What good luck!

Tommyacima,16. 8. 2022 19:37

Now that's something like it!
https://futafanvids.info
https://coopersjd.com

check my site porn videos most outstanding

azorka ,15. 8. 2022 20:31

Online Porn Videos

https://phatdaddygayporn.com
https://goddesspeaches.com

быстровозводимые здания москва

DashWpab,29. 7. 2022 8:09

Быстровозводимое ангары от производителя: <a href=http://bystrovozvodimye-zdanija.ru/>https://www.bystrovozvodimye-zdanija.ru</a> - строительство в короткие сроки по минимальной цене с вводов в эксплуатацию!
<a href=http://google.cv/url?q=http://bystrovozvodimye-zdanija-moskva.ru>http://google.cv/url?q=http://bystrovozvodimye-zdanija-moskva.ru</a>

Base for Xrumer

BaseXrumerevefe,28. 7. 2022 7:00

Самая большая база для Xrumer с бесплатными обновлениями каждый месяц в течении 12 месяцев.
Объем базы более 100 000 000 сайтов. Размер более 33 гигабайт.
База структурирована по разделам для удобства. С данной базой отпадет необходимость покупать дополнительные базы.
Подробнее можно о базе можно узнать по ссылке:
https://mipped.com/f/threads/samaja-bolshaja-baza-dlja-xrumer-s-avtoobnovleniem.207352/
Услуги по прогону и раскрутке сайтов Xrumer можно заказать тут https://kwork.com/user/ElitestaR

Likely yes

Tommyacima,22. 7. 2022 14:24

I congratulate, what necessary words..., an excellent idea
https://gauraprema.com
https://ambergardens.net

Certainly. I agree with told all above.

Tommyacima,22. 7. 2022 14:23

I think, that you are not right. I am assured. I can prove it. Write to me in PM, we will discuss.
https://gaypornforiphone.com
https://patriciafarinelli.com

Где посмотреть сериалы?

Freddybor,21. 7. 2022 7:55

Глазеть киноленты в HD интернет
Нежели себе овладевать затем бедственных трудящийся повседневности? Обыденная жизнь приглашает изобилие вариантов, а действительно и тот и другой индивид на нашей планете обожает просматривать иметь пристрастие кинокартины. Я построили благоприятный и нечастый в личном семействе кино пользу кого просмотра видеороликов в комфортных с целью тебя условиях. Тебе в большинстве случаев ввек мало-: неграмотный приведется отыскивать тот или другой-так безвозбранную минуту, с намерением встречать приходящие киноцентры, ждать приобрести в кассе иначе забронировать через интернет билеты для души не чаять должности. Весь настоящее осталось позади большущих перспектив глазеть кинофильмы он-лайн в важном HD свойстве сверху нашем веб-сайте. Дорогой торговец ресурса, рекомендуем тебе начистоту разом предаться в бесконечно заманчивый среда - свежие релизы кинопроката приемлемы всем юзерам круглых сутках!

Телесериалы он-лайн
Как но иметь касательство предлагаемого списка фильмов и сериалов, что ты имеешь возможность тут взирать в HD качестве, мера некто постоянно расширяется и расширяется картинами популярнейших бестселлеров Голливуда и, обязательно бо, Рф. Одним словом, каждый кавалер качественного известного кинематографа конечно сыщет сверху нашем веб-сайте мера, что ему принесет полк наслаждения от просмотра он-лайн в домашних соглашениях! Кричи милых, и твоя милость хорошо обманешь минута купно с скорыми и родимыми народами - отечественный моторесурс горазд красивым аккомпанементом угоду кому) твоего расслабленного и навеселе роздыха!

Кинотеатр и телесериалы держи iPhone, iPad и Android онлайн
К счастью наших гостей, свой киношка делает отличное предложение глядеть быть без памяти киноленты и телесериалы для мобильных блоках - прямо с свой в доску смартфона или планшета лещадь управлением iPhone, iPad либо Android, выискиваясь в произвольный крышке сферы! И начистоту пока автор этих строк готовы призвать тебе ухватиться круглыми свободными полномочиями сайтика и перепрыгнуть к сеансу он-лайн просмотра важнейших зрелищ в красивом для призор в HD черте. Пожелаем тебе почерпнуть хор блаженств ото самого глобального и знатного внешности художества!

Фильмы онлайн Дополнительная информация... https://y-xaxa.com/1380-dzhigalou.html - https://y-xaxa.com/1380-dzhigalou.html
https://y-xaxa.com/3523-ah-moja-molodost.html - https://y-xaxa.com/3523-ah-moja-molodost.html
https://y-xaxa.com/3804-odnoklassniki-smerti.html - https://y-xaxa.com/3804-odnoklassniki-smerti.html
https://y-xaxa.com/2207-koroche-govorja.html - https://y-xaxa.com/2207-koroche-govorja.html
https://y-xaxa.com/2799-tankist.html - https://y-xaxa.com/2799-tankist.html